ATATÜRK SEVGİMİZ
ATATÜRK SEVGİMİZ
  • +
  • -

ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLARIYIZ

Çevre Ortaokulu olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün belirlediği hedeflerden  ödün vermeden ilerlemekteyiz. Başöğretmenimizin ulusal bütünlük düşüncesiyle öğrencilerimiz, vatan sevgisi, ailesine ve Cumhuriyete bağlılık, barıştan yana olma, insanlığa katkı sağlama gibi erdemlerle donanarak yetişirler. Özel gün ve haftalardaki programlarımız Atatürk sevgisinin doruğa çıktığı en güzel örneklerdir. Atatürk ile ilgili her görevi, öğrencilerimiz en iyi şekilde yerine getirmektedir.


Atatürk’ün Çocuk Sevgisi

İlk ve usta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilim ve tekniği verir, fakat o kadar pratik bir tarzda versin ki çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkum olmadığına emin olsun.

                                                                                                       Mustafa Kemal ATATÜRK

Yeni nesil en büyük Cumhuriyetçilik dersini; bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

                                                                                                       Mustafa Kemal ATATÜRK

Atatürk Hakkında Bilmediklerimiz

Atatürk`ün dünyada `başöğretmen` sıfatlı tek lider olduğunu 

Bir geometri kitabı yazdığını. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasının bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal olduğunu 

Bir röportajda "Birleşmiş Milletler'e üye olmayı düşünüyor musunuz?" diye sorulur, Atatürk: "Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz". BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz. 

Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim."

Yıl 2000, ABD Başkanı`nın milenyum mesajından bir alıntı : "Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk' tür. Çünkü o yılın değil, asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir." 

Yıl 1938, Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayımlanan bir şiirden alıntı : "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir." 

Norveççede "Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu

Kurtuluş Savaşı'nda rütbe alan birçok kadın askerimiz var. Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var;
700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üstteğmen "Kara Fatma"yı

`Atatürk çiçeğinin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden Doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını 

Yunan Başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet Bayramı'nda Atinadaki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu 

`Mimber` adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini

Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: "Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm."

Yıl 2005, Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisi "Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk' ü örnek alsın yeter.” dediğini biliyor muydunuz?

Top