Çevre Koleji UNESCO SEMEP 2017’de “En İyi Doğayı Koruma Çalışması” Ödülünü Kazandı
ÇEVRE ORTAOKULU
Çevre Koleji UNESCO SEMEP 2017’de “En İyi Doğayı Koruma Çalışması” Ödülünü Kazandı.
  • +
  • -

Çevre Koleji UNESCO SEMEP 2017’de “En İyi Doğayı Koruma Çalışması” Ödülünü Kazandı

 

Çevre Koleji öğrencisi Dilara Konu: “Deniz patlıcanları diğer ülkelerde kanser tedavisinde kullanılıyor, Türkiye’de ise olta balıkçılığında...”

Ülkemizde 1995 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı ve UNESCO tarafından yürütülmekte olan SEMEP çalışmaları kapsamında her yıl mayıs ayında gerçekleşen projede, Çevre Koleji öğrencileri, deniz patlıcanları ile ilgili yapmış oldukları projeyle “En İyi Doğayı Koruma Çalışması” ödülüne layık görüldü.

Çevre ortaokul öğrencilerinin hazırladığı projenin fikir sahibi Dilara Konu projeyle ilgili olarak şunları söyledi: "Deniz patlıcanlarının önemi bilinmiyor, ancak doğada korunması gereken çok önemli bir canlı türü. Zararlı besinleri yiyor ve denizdeki oksijen miktarının artmasını sağlıyorlar. Ancak ülkemizde yararları bilinmediği için korunmuyor, sadece ihraç etmek amaçlı kullanılıyorlar.”

Dilara Konu, projeye başlamadan önce yazlık evlerinin bulunduğu bölgede, denizde ilk defa deniz patlıcanı gördüğünü ve daha sonra bu canlı türünü araştırdığını belirtiyor. Dilara Konu, bu canlının ülkemizde değerinin bilinmediğini ve bu sebeple projelerinde takım arkadaşları Sarp Yılmaz ve Ahmet Emre Eren ile birlikte deniz patlıcanlarını ve önemini anlattıklarını ifade ediyor.

Top