Sınava 10 Kala
ÇEVRE LİSESİ
Sınava 10 Kala
  • +
  • -

Aylardır yüksek bir tempoyla hazırlandığımız sınava sayılı günler kaldı.

Bu son dönemeçte, endişeye kapılıp günlerimizi boşa geçirmemeli ve doğru stratejiyle ilerlemeliyiz.

Artık yapmamız gereken; her gün mutlaka genel deneme ya da her branştan bir bölüm denemesi çözmeye devam etmek.

Net artışımızın devamını istiyorsak, çözdüğümüz deneme analizlerini yapıp, yanlışlarımız üzerinden çalışma yapmalıyız.

Sınav öncesinde kalan bu sürede beslenme ve uyku alışkanlıklarımızı da mümkün olduğunca düzene sokmamız gerekiyor.

Uyku saatlerimizi düzene sokmak adına; kafein tüketimini azaltmalı ve planlamamızı doğru yapmalıyız.

Herkesin yemek alışkanlığı ve damak zevki farklı olduğundan yararlı diye bazı besinleri yemeye kendimizi zorlamamalıyız. Alışkanlıklarımızın dışında besinleri son günlerde denememeli ve vücudumuzun alerjik reaksiyon vermeyeceğinden emin olduğumuz besinleri tüketmeliyiz.

Özellikle son hafta mümkün olduğunca dışarıda yememeli, zorunluluk halinde çabuk bozulabilecek (mayonez, tavuk vb.) besinlerden uzak durmalı ve açıkta satılan yiyeceklerden tüketmemeliyiz.

Sınavdan bir gün önce; özellikle kızartma, birçok besinin bir araya geldiği karışık yemekler, ağır ve soslu yemeklerden uzak durmalıyız.

Sınav sabahı mutlaka kahvaltı etmeliyiz. Ancak stresle beraber bulantı ve iştahsızlık olabilir.

Bu yüzden diğer zamanlara göre miktar az da olsa sağlıklı besinler tüketmeliyiz.

Sınava gireceğimiz okulda sınavdan 1 saat önce hazır bulunmamız gerekmektedir. Sınava 15dk. kala salona öğrenci alımı bitecektir.

Sınav sabahı yanımızda bulundurmamız gereken belgeler tam olmalıdır.

Sınav esnasında kullanacağımız kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ÖSYM tarafından temin edilecektir. Biz yanımızda sadece şeffaf pet şişe içerisinde su götürebiliriz.

Sınav binasında hiçbir şey emanete alınmayacağından; yanımızda çanta, cüzdan, cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar, kulaklık, bütün takılar; (kolye, küpe, yüzük {alyans hariç}) metal içerikli eşyalarla, her türlü elektronik/mekanik cihazla, her türlü banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. gibi kartlarla, her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah vb. bulunması kesinlikle yasaktır.

Sadece soru kitapçığına yapılan işaretlemeler kabul edilmeyeceği için sınav süresi içerisinde cevap anahtarına yapılan kodlamaların da tamamlanması gerekmektedir.

Sınav süresinin ¾’ü tamamlanmadan önce ve son15 dk. içinde sınav salonundan çıkmamıza izin verilmeyecektir.

Sınav süresince, başkalarının kağıdına baktığımız ya da kendi kağıdımızı başkalarına gösterdiğimiz sınav görevlilerince tespit edilirse sınavımız iptal edilir.

Salondaki kamera sınav süresince kayıttadır. Sınav görevlilerinden hiçbir uyarı almasak bile sınav kurallarını ihlal ettiğimiz sonradan kamera kayıtlarıyla tespit edilirse sınavımız iptal edilebilir.

Bu sebeple; ilgili tüm ayrıntılara dikkat ederek, uzun süredir verdiğimiz emeğin karşılığını almak adına elimizden geleni yapmalı ve hedefimize ulaşmak için önümüzdeki ilk basamağı başarıyla atlamalıyız.

Tüm adaylara başarı dileklerimizle…

LİSE REHBERLİK BÖLÜMÜ

Top