Narköy Gezisi
ÇEVRE LİSESİ
Narköy Gezisi
  • +
  • -

Narköy Gezisi

 

Çevre Koleji Lise Sosyal Bölümü olarak; coğrafya öğretmenimiz Sedef Turan ve bölüm başkanımız Bilge Özcan eşliğinde 06 Nisan 2019 tarihinde çocuklarımızın doğa ile bir arada olmalarını; organik - sürdürülebilir tarım ve hayvancılık yöntemlerine dair fikir ve tecrübe edinmelerini sağlamak amacıyla İzmit’in Kandıra ilçesine bağlı Kerpe’de yer alan Narköy Çiftliği’ne bir gezi düzenledik.

Öğrencilerimiz güne çiftlikte yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanmış özel bir kahvaltı ile başladılar. Kahvaltıda yedikleri ürünlerin yetiştirilme şartları, içerikleri ile ilgili merak ettikleri soruların cevaplarını dinlediler. Rehber eşliğinde çam, meşe, kayın, sedir ağaçları arasında ve zengin bir orman altı florası içinde keyifli bir orman yürüyüşü gerçekleştiren öğrencilerimiz bir saatlik yürüyüşün ardından buz gibi akan küçük bir pınarın başında dinlendiler. Orman yürüyüşü sırasında doğanın bahara uyanışını gözlemleyen öğrencilerimiz daha sonra organik ürünlerden hazırlanan bir öğle yemeği ile yorgunluk attılar. Programın öğleden sonraki kısmında, ‘atalık tohumların’ yer aldığı tohum bankasını ziyaret ederek sürdürülebilir hayvancılık faaliyetleri hakkında bilgi alan öğrencilerimiz ineklerden süt sağma fırsatı buldular ve at, eşek, buzağı gibi hayvanları elleriyle beslemenin mutluluğunu yaşadılar.

Gün sonunda öğrencilerimiz, çeşitli bitkilere ait fideler aldılar ve sürdürülebilir bir dünya için sürdürülebilir tarımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlayarak, keyifli olduğu kadar eğitici deneyimler yaşayarak çiftlikten ayrıldılar.

Top